Jak nám zavřeli lahůdky

Člověk si na chvíli odskočí pryč z unyje a už se dějí škaredé věci. Jdu si takhle po náměstí vítězného a kulatého typu a najednou už nejdu, stojím a čučím. Kultovní lahůdky na rohu jsou zavřené. Škoda, že radnice šestého obvodu více nedbá o kulturní památky, místo malování obskurních modrých čar v ulicích, kde bylo vždycky více hovínek psího typu než zaparkovaných vozů. Cedule na dveřích uzavřené provozovny sice slibuje, že prý zde po rekonstrukci bude otevřena nová pekárna a lahůdky, ale ten esprit sedmdesátých let je nenávratně v čudu. Však to známe, jak to vypadá, když něco nové a údajně lepší nahradí staré a osvědčené.

Nikdy jsem nevolal po starých pořádcích a vláda jedné strany mi nechybí, ale tohle místo mělo poctivý reálně socialistický dezén a snažilo se držet i sortiment. Saláty, smažené filé, chlebíčky obloženého typu, nádoba s artificiálním džusem, kolekce bonboniér a očekávání, že spoza závěsu přijde na plac vždy dobře naladěná Anička Holubová, aby rozdávala radost a majonézu. Odešlo místo, kde jedinou změnou za desítky let provozu bylo, že k otázce „můžu to tak nechat“ přibyl dotaz „do kelímku nebo do folie“. A aťsi byla kdysi reálná nabídka výrazně skromnější než v očích pana Dietla, tato perla veřejného stravování mi bude chybět, nemyslím, že by podobných v hlavním městě zůstalo mnoho. Svět, kterému jsem rozuměl, nás opouští a přichází nový, plný příběhů a zákazníků s tetováním, kteří nejí maso ani výrobky mléčné.

Komentáře

 1. Tak pravil orsic, 22. 9. 2016 v 22.54 :

  Jo Mlíčňák, no jo, je to vlčí svět ..
  Že prej neutáhli nájem.

 2. Tak pravil Tadeáš Plachý, 12. 10. 2016 v 20.06 :

  A to je tam genštáb a štábní důstojníci žerou vlašák a chlebíčky na kila! Za tím bude Putinovská konspirace pokoušející se oslabit bojeschopnost naší hrdinné armády! 😀

 3. Tak pravil RVHP, 12. 10. 2016 v 20.42 :

  To je možné. A pranic nebylo lahůdkám platné, že servilně nabízeli vejce ruského typu!

Vložit komentář