O bližních a rybách

Konec roku je vždy naplněn zvýšenou pozorností upřenou směrem k osobám blízkým a k sladkovodním rybám. Osoby blízké, které jsou napřesrok dobré toliko k vyřešení přestupků, jsou zahrnuty péčí a dary, které jim mají vynahradit nedostatek času během zbývajících jedenácti měsíců celého roku. Všechny ty nikdy nepřečtené knihy, nezapnuté domácí spotřebiče a nepoužité sady kosmetického typu nechť jsou mementem této dojemné péče o bližní. Všeobecná darovací povinnost se neptá, chudí si mohou vypůjčit, lidé bez nápadu mohou pořídit poukázku na prožití lecčeho neotřelého. Přemýšliví občané mohou po konzumaci majonézy odejít do kostela, aby si podali ruce a přispěli do pokladničky. A pro všechny jsou tu ještě nejméně dva dny volna naplněné domácí pohodou a  hojnou konzumací. Kdo by se netěšil na cukroví, sovětskou pohádku, ryby, drůbež, uzeniny a návštěvu příbuzných. Šťastné a veselé.

Šupináčům nastal také jejich čas, velká chvíle pro podceňované obyvatele rybníků, kteří nejsou během celého roku dostatečně šmrncovní, nemluvě o tom, že se jejich příprava neshoduje s životním stylem moderního člověka. Navíc mají kosti a to je veliká otrava, nemluvě o tom, že mají až vulgárně rybí chuť. Zlatý pangas. Každoročně se od podzimu objevují zprávy o ceně vánočního kapříka, protože právě cena té jedné ryby je ze všech těch utracených svátečních desítek tisíc ta nejzásadnější. Korunu všemu letos myslím nasadila televize veřejnoprávního typu, která ve zpravodajské relaci v hlavním vysílacím čase přinesla v jednu z adventních nedělí obsáhlou reportáž o vánočních zvycích českých domácností, přičemž mne nejvíce zaujala profesionalita pana moderátora, který s vážnou tváří dokázal informovat národ o takových objevech, že většina Čechů na vánoce jí smaženého kapra s bramborovým salátem, přičemž někteří ovšem dávají přednost řízku.

Líbí se mi také, že je stále více slyšet hlas odpůrců kapřích jatek pouličního typu. Připomnělo mi to dávnou historku, kdy došlo v Itálii k nedorozumění způsobenému tím, že český kapr připomíná italské slovo capra, což ovšem znamená koza, přičemž temperamentním jižanům dalo hodně práce zkrotit nevoli nad tím, že v českých ulicích jsou stáda koz v kádích s vodou, které za úplatu pohůnci zváží a zabijí, pokud si lidé nevezmou kvůli dětem kozu domů do vany, aby ji usmrtili v kuchyni paličkou na maso. V případě ryb nejsem tak útlocitný jako u koz či srnců, avšak letošní příhoda z Náplavky mne rozmrzela. Oblíbil jsem si tamní trhy, mám rád otevřený prostor nábřeží a hlavně mne zaujalo, že si prodejci ve většině případů přestali hrát s přídomkem farmářský a kromě jednoho stánku se zeleninou nabízejí hlavně různé více či méně povedené domácí výtvory. Naposledy mne pobavil pán nabízejí buřt na ohni, který si zákazníci mohou sami péct. Méně ovšem pan rybář, který stál u kádě s kapříky, na které pokukovaly děti s rodiči, bavící se tím, jak občas některý šupináč vyskočí a přítomné postříká. Jeden velmi čiperný kapr vyskočil příliš a skončil na dlažbě, děti očekávaly co se bude dít a matky aktivistky volaly na rybáře, že kapr vyskočil, ten nejbližší se jenom ušklíbl a prohlásil, že je to jeho problém a potáhl si z laciné cigarety. Mohl se snažit aspoň kvůli těm dětem. Nakonec ale hodil kapra zpět.

Mám pocit, že vánoce podobně jako třeba sníh se do velkého města nehodí, ale možná je to jen tím, že nemám tyhle svátky v jejich české podobě rád. Zítra začínají svátky pravoslavného typu, neříkám že jsou lepší, myslím si ale, že jsou úplně jiné a je na nich více zřejmé, čí narozeniny se to oslavují. Co je ovšem bez debaty, že nákup se v hlavním městě obejde bez front a strkanic. A tak vyrážím koupit prasečí nožičky, protože co je to za svátky bez pihtijí. To je jako jít do opery bez kukátka.

Komentáře

  1. Tak pravil Frantig, 8. 1. 2014 v 0.04 :

    je krásné oslavit Vánoce sulcem, kam se hrabe kostnatá ryba s gumovou kůží…

  2. Tak pravil RVHP, 8. 1. 2014 v 10.38 :

    Tak ono se místo kapříka podává celé pečené prase, pihtije jsou jen další, ovšem zásadní součástí sváteční tabule. Říká se sice, že je kapr prase rybníka, ale nemá asi smysl zdůvodňovat, v čem je lepší konzumace pečeného kapra chlívku…

    A mimochodem až zase někdo bude říkat, že je kdovímjaká šmakuláda kuřecí roláda, bylo by dobré vzpomenout, že na poloostrově balkánského typu se připravuje roláda prasečí (záměrně nepíšu vepřová) viz http://www.youtube.com/watch?v=nRxC7ZxKYk0&list=FLSmKhmTwqRl_QeGf6g2RINw&index=1

Vložit komentář