Dr. Pravdoláska vaří guláš

Nevím přesně proč ve mne zůstává vzpomínka na snímek, ve kterém pan Hlinomaz vaří guláš. Zhlédl jsem ho již před drahně lety a zapůsobil na mne velice, konkrétní vzpomínky se vlivem času pozměnily do neurčité pozitivní nálady, považuji však od té doby guláš za svátost, za nedotknutelný opus a přistupuji k němu s patřičnou úctou a respektem. Před lety jsem také v jedné z již neexistujících staroměstských putyk byl instruován režisérem Pošívalem, uznávaným starším členem také již neexistující stolní společnosti, jak se má takový správný guláš připravovat. Téma herci a umělci vaří je dnes díky kuchařům, kteří hrají, poněkud tabuizováno, ale ne všichni stojící v kulturní frontě  naštěstí cítili nutkavou touhu po mediální prezentaci svých eidamem sypaných šmakulád. Chodemmimo mne trochu mrzí, že se slovo šmakuláda, které v mém dětství představovalo vrchol delikatesy, dnes významově posunulo směrem zcela opačným. To jsme si postěžovali a vraťme se ke guláši.

Záznam známého seřizovače lyží a zpěváka, říkejme jim třeba Kočička s Pejskem, kteří připravují pradivnou šmakuládu (v dnešním smyslu slova), jež je notně vzdálena od představ nás gulášových puristů, mnou otřásl. Tento pokrm prý vymyslel bývalý pan prezident, což mi v první chvíli přišlo jako nehezká pomluva, podobně jako ta nepříjemnost s humanitárním bombardováním. Recept je ale autentický. Má obliba prezidenta dramatika notně klesla jeho angažováním v kosovské otázce. Stejně tak nechápu, že coby celoživotní pilot vozů s hvězdou se z hradu na Hrádeček nechával vozit výrobky bavorské konkurence. Zhanobení guláše vše toto zastiňuje. Pro silné povahy se silnými žaludky je recept k vidění tutoť.

Komentáře

 1. Tak pravil Havana Blues, 10. 7. 2013 v 13.38 :

  Když jsem se začetla do Dopisů Olze, uzřela jsem děsivou větu, kterak se Václav těší na kuře v majonéze a doufala, že přes název je to něco příčetného. Nyní již nepochybuji. Ale tož Audience proto horší není, jen Bůh ví, jak vypadaly ty botky, co si je kvůli nutkavé potřebě šil Tolstoj… A přitom jak pěkně vrhal lidi pod vlak.

 2. Tak pravil RVHP, 10. 7. 2013 v 14.57 :

  Kure v majoneze je take VH? Pravda a laska zvitezi i nad mimibazarem:-)

 3. Tak pravil Chechto, 11. 7. 2013 v 22.51 :

  Chybi jenom slovo mistra: „Dělal jsem kuře tandoori, dám tam jogurt a najednou koukám a dole jsou borůvky: Ale vždyť je to jedno! S borůvkama taky dobrý!“ 😉

 4. Tak pravil RVHP, 12. 7. 2013 v 7.17 :

  Ktera babice tohle vymyslela???

 5. Tak pravil wuxia, 17. 7. 2013 v 16.12 :

  Ten cintát, co jsem vrhl Chechto, jest autentický, mistr takto pohovořil v rozhovoru pro magacín Instinkt. A v něm jsem se, mimo jiné dočetl, že nejoblíbenějším pokrmem zvěčnělého expresidenta byl – samžený sýrec s tartarským saucem a bramborovým hranolem. Což by asi mnohé vysvětlilo.

 6. Tak pravil pattt, 8. 9. 2013 v 9.52 :

  hlavně že kečup nechybi

 7. Tak pravil RVHP, 9. 9. 2013 v 15.31 :

  bez kečupu to nejde

 8. Tak pravil Frantig, 18. 12. 2013 v 1.01 :

  „v tý francouzský tradici burgundskýho guláše“…dívím se, že nám nevyhlásili válku Francouzi i Maďaři zároveň

Vložit komentář