Jak jsem dostal tépézetóvé

Jsou dny, kdy svítá o něco dřív, ovšem jsou také dny, kdy svítá o něco později a jakoby to nestačilo, osud si přichystá nějakou tu příjemnost navrch, aby bylo jasné, jak padají namazané krajíce a kam exkrementy. Jelikož jsem předchozí den požil, byl jsem nucen zanechat vozidlo odstavené mimo vyhřátou garáž, za což se mi hvězdolet odvděčil tím, že se nepodařilo uvést do chodu pohonnou jednotku. Přeci jen mráz v součinnosti s podřadnou baterií nanicovatého charakteru udělal své.

Chodemmimo do vozu prý patří baterie s označením „88 Ah“, což považuji za povedený kryptofašistický žertík. Po zhasnutí všech kontrolek jsem si vzpomněl na pořekadlo v nouzi poznáš přítele a též na přítele na telefonu. Vzbudil jsem tedy krom jiných také pana kolegu Fraktala, kterému patří dík za ochotné vstoupení do chladu a tmy. Přestože byl vybaven kabely startovacího typu, vznětový agregát se rozhodl nepracovat a jelikož jsem byl nucen se odebrat do zaměstnání, vyjmuli jsme baterii a pan kolega mne i s ní odvezl. Po nabití ve firemním servisu mne jiný kolega odvezl zpět k vozu, na kterém již byla nasazena botička, aby nebylo příjemna málo.

Po vyslovení dlouhé dávky vulgarismu adresovaných městským příslušníkům, jejich příbuzným a speciálně jejich matkám, jsem zavolal na číslo uvedené na papírku, nalepeném na okénku, a dotázal se, jestli nechtějí sundat onu věc, se kterou mi zhanobili automobil. Pan operátor byl zjevně v žertovné náladě a prohlásil, že sundavat nic nechtějí, ale asi budou muset. Rozhodl jsem se polknout větu oznamující můj záměr vpravit technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla do operátorova pozadí a počkat na příjezd mužů vyhlášky. Logika zabránit v odjezdu někomu, kdo stojí tam, kde by neměl,  mi přijde podobně čirá, jako učitelská touha zůstat se zlobivými děcky ještě po škole, když už s nimi nebylo dopoledne k vydržení.

Využil jsem čekání k navrácení akumulátoru a připojení kablíků, ostatně dostatek času by byl i na sborku a rozborku těžkého kulometu a věřím, že za onu půlhodinu by lidičtí muži stihli vynosit matrace na dvůr horákova statku a připraveným kulometem by mohli být popraveni, poté ohledáni a možná i posypáni vápnem. Uvažoval jsem, jestli je čekání na mraze součástí trestu. Konečně se objevil růmstr strážníků, ze kterého se vysoukali a ptali se, jestli čekám dlouho. Vědom si toho, že nevhodnými slůvky si nepomohu, jsem odvětil, že je to relativní, kdyby bylo kupříkladu dvacet stupňů nad nulou, bylo by čekání kratší. Strážníci souhlasili a se zájmem si vyslechli můj příběh o autě, které nechtělo nastartovat, nutnosti být v zaměstnání včas a absenci mincí do parkomatu.

Na dotaz, co by dělali na mém místě, se tvářili, že nemít uniformu, dělali by to samé, takto alespoň empaticky pokrčili rameny. Jeden z nich se začal interesovat o vůz a tudíž jsem mu osvětlil nějaké detaily ohledně stáří, spotřeby a spolehlivosti. Do družného hovoru vstoupil druhý, že nechce rušit naše povídání, ale potřebuje vyřešit přestupek. Nechal jsem jej tedy konat a poukázal na svou tíživou životní situaci, výživu dvou nezletilých kotů a téměř tři decénie starý vůz. Strážník dlouze uvažoval, poukázal na možnost stanovit výši pokuty až na patnáct stokorun, ale nakonec se smiloval a navrhl stokorunu pouze jednu. „It’s a fair cop,“ pomyslel jsem si.

Dojat lidským přístupem jsem pánům poděkoval, s přestupkem souhlasil a prohlásil, že napříště přestanu na jejich instituci nadávat. To jsem se však trochu unáhlil, uznávám. Výměnou za bankovku jsem obdržel bloček a byl zbaven prostředku zabraňujícího typu. Se strážníky a okolovenčícím kolegou Fraktalem jsme ještě prohodili několik přátelských slov a poté orgánové odjeli za dalším promrzlým nešťastníkem. Venkoncem to ale asi opravdu bylo férové ohodnocení a ani parkovné za celý den by nebylo zadarmo. Naštěstí mi správce autoparku z vlastní iniciativy nezařídil kmotrovskou espézet, respektive erzet, to bych tak lacino neprošel.

Komentáře

 1. Tak pravil Fractal, 3. 2. 2011 v 12.25 :

  Clanek by byl dotazeny, kdybys predposledni slovo napsal s velkym pismenem na zacatku. 🙂

 2. Tak pravil romanet, 3. 2. 2011 v 13.24 :

  kdyby měl pan RVHP opencard s aplikací parkenundzahlen 1.01 beta a dostatečně nabitým kreditem, mohl si celou tu letenskou (?) prekérku odpustiti. pražský magistrát se tak snaží, aby se nám lépe žilo a někteří občané to stále ignorují.

 3. Tak pravil RVHP, 3. 2. 2011 v 13.42 :

  pan RVHP nema opencard, neb nejezdi emhade, knehy si kupuje vlastni a mozna to parkovani, ale oproti kilu by se to jiste nevyplatilo 💡

 4. Tak pravil Krotký beránek, 3. 2. 2011 v 16.55 :

  Otázkou v neposlední řadě je, zda požití a noc hvězdoletu mimo vyhřátou garáž na odstavnám parkovišti za tu jednu stokorunovou bankovku panu RVHP stála 8)

 5. Tak pravil romanet, 4. 2. 2011 v 11.37 :

  krotký beránek – řekl bych, že pokud pan RVHP nemohl použít svého gebruedera Helbiga, určitě to znamenalo, že zanechal povícero stokorun v některém z tamních občerstvovacích zařízení.

 6. Tak pravil RVHP, 4. 2. 2011 v 12.32 :

  To je lacine a bulvarni ❗

 7. Tak pravil wuxia, 4. 2. 2011 v 17.54 :

  Téměř ničemu z toho článku nerozumím, ale nepůjdeme příští týden k pivu?

 8. Tak pravil Krotký beránek, 4. 2. 2011 v 19.17 :

  Pak je nasnadě,aby si pan RVHP pořídil prasátko, do kterého bude střádat drobné nepotřebné mince do parkomatu, či se raději pochybným čtvrtím Prahy vyhnul :worried:

 9. Tak pravil RVHP, 6. 2. 2011 v 22.09 :

  wuxia: to bychom mohli, kuprikladu v patek… 💡

 10. Tak pravil pattt, 8. 2. 2011 v 12.11 :

  je mozne (nebo spatne vidim),ze mas na chladici decku kozeneho typu?

 11. Tak pravil RVHP, 8. 2. 2011 v 12.34 :

  to te sali zrak… 😉

 12. Tak pravil ten, který je, 8. 2. 2011 v 17.04 :

  Nemaje zatím řidičského oprávnění a vozu, a tedy neznaje zkratku TPZOV využil jsem služeb strýčka Googla a seznal, že se jedná o Technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla, což mne vcelku rozesmálo. Šroubovanější už to být nemohlo.

 13. Tak pravil wuxia, 9. 2. 2011 v 12.57 :

  ten který jestvuje, leda že by nebyl: Že by to nešlo šroubovaněji? To bych se na to podíval… Normovaný sériově vyráběný prostředek technického rázu, těžší než vzduch, lehčí než věž, z železného materiálu, zabraňující samovolnému i plánovanému odjetí sériově vyráběného čtyřkolového osobního i nákladního motorového vozidla uzpůsobeného na přepravu dalších osob mužského neb ženského pohlaví, za předpokladu, má-li alespoň jedna z osob, nejlépe ta, co sedí za volantem, řidičské oprávnění patřičné skupiny a není pod vlivem alkoholu. Ufff

 14. Tak pravil RVHP, 9. 2. 2011 v 13.00 :

  NSVPTRTNVLNVZZMZSPOSVCONMVUNPDOMNZPZPMAJZONTCSZVROPSANPVA ? :worried:

 15. Tak pravil romanet, 9. 2. 2011 v 14.43 :

  bytelností ověnčená trestem instalovaná část k autu

 16. Tak pravil wuxia, 9. 2. 2011 v 14.56 :

  rvhp: Bravo, tak teď zbývá ještě naučit se to nazpaměť. A to jak plnou versi, tak zkratku. 👿

 17. Tak pravil ten, který je, 10. 2. 2011 v 13.47 :

  Ad wuxia 9. 2. 2011 v 12.57) tahle jejich verse mi přijde taková poetičtější. Je v ní půvab i zoufalství, pravda i doufání v naději. Jen ten akronym bude podobně pravdě činiti obtíže…

Vložit komentář