Troška nepraktické švandy

Jít na film režiséra Trošky s jakýmkoliv očekáváním je zbytečné, přesto je někdy zvědavost silnější rozumu. Proto jsme dali dohromady naši starou partu železnou a „vyrazili na trošku nepraktické švandy“. Pro Klub dobrého diváka špatných filmů je Troška klasikem a není divu, že jako přijímací zkouška se bere zhlédnutí všech tří Kameňáků včetně bonusu v podobě rozhovoru s herečkou od pánaboha Káťou Bochníčkovou, samozřejmě ve střízlivém stavu a během jednoho večera.

Podobně jako při sledování buldozerů hrnoucích vyzáblé mrtvoly koncetrovaných heftlingů, i při sledování Doktora od jezera hrochů se neodbytně tlačí do popředí otázka, jestli na světě musí být tolik hrůzy? Zdeněk Troška by měl dle mého skromného soudu napříště zůstat u četby Zeyera a konverzace s mladými muži a neměl by již českou kinematografii obohacovat o další lidovou veselohru.

Největší potíž Doktora je asi absence děje, na více než 100 minut filmu je anekdota o neprůbojném doktorovi, který odjel do Afriky, aby si tam uřízl prdel, docela málo. Také rozvláčnost některých scén dodává snímku zenové tempo. Malé vytržení z nudy představuje africký výlet, ale ten trvá jen několik málo minut. Ani množství humoru není větší než malé a tak sál vyprskl svorně jen při krájení sedacího svalu a to spíše z účasti. Stejně tak výkony většiny herců nestojí za mnoho, na  vrcholu děsu a hrůzy stojí představitelka lobotomizované letušky, kterou doktor sbalí na zoufalství a odříznutou půlku. Její tupý výraz a prázdné deklamování textu by působilo nepatřičně i na školní besídce. Velké štěstí je, že se režisér obsadil jen do malé role.

Film obsahuje nejvíce nechtěné legrace, třeba představa autora o pohlavním styku partnerů nestejného pohlaví, kteří se motají po ztemnělém příbytku, strhávají výzdobu ze stěn, aby na sebe nakonec ve spodním prádle doslova skočili. Nelze přiznat ani body za plnočelnou nahotu, jak tomu v mistrových snímcích bývá zvykem, jediným obnaženým je zde muž. Chyb je tolik, že nemá smysl je všechny vyjmenovávat. Jednou z půvabných je zachycení štábu ve zpětném zrcátku terénního vozu v jedné ze scén z černého kontinentu.

Doktor od jezera je přímým pokračovatelem hodnotných  privatizačních komedií devadesátých let, film nevtipný, blbý a vůbec mizerný. Bohužel však k mému překvapení vede žebříčky návštěvnosti, zcela dle rčení „je to blbý, to se bude líbit“. A pak se divme, že jiné žebříčky v této zemi vedou oranžové jistoty a prosperita.

Komentáře

 1. Tak pravil pattt, 14. 3. 2010 v 11.04 :

  permanentní křeč lidového čecháčkovtsví…navíc okořeněná xenofobními postoji a ftípky….to není film hodnýá kritiky, to je film na vyblití v tmavém rohu venku před hospodou

 2. Tak pravil RVHP, 14. 3. 2010 v 11.42 :

  A to si rekl pekne 😀

 3. Tak pravil wuxia, 14. 3. 2010 v 12.21 :

  Hádám, že nejvíc se Zdenál režijně vyřádil u scény s uřízlým konečníkem. Jinak gratuluji k dalšímu kulturnímu šoku.

 4. Tak pravil RVHP, 14. 3. 2010 v 12.23 :

  Ano, to je scéna, která se točí jen jednou za život. ❗

 5. Tak pravil wuxia, 14. 3. 2010 v 15.38 :

  Napadla mě analogie: když se připravovalo obsazení na dvojku Terminátora, part mladého Johna Connora nakonec dostal Edward Furlong. Vybral si ho prý sám pan dnešní guvernér Arnold – položil Edovi ruku na paži a drsně zahlásil: tak tebe chlapče zachráním. Už vidím Zdenouše, jak klade labužnicky pravici na řiť herce Jaroslava Šmída a labužnicky pomlaskává: „tak tebe holka ufiknu“.

 6. Tak pravil StochastikoS, 15. 3. 2010 v 9.36 :

  http://www.youtube.com/watch?v=9kViWNuxIfE Toto je kvalitní názor! 💡
  Za zmínku ještě stojí veselá historka, kterak se na slavnostním promítání DoJH zjevila Holubova úderka a sežrala Evě Holubové skoro všechny chlebíčky :emotion:
  http://fffilm.fuxoft.cz/2010/02/recenze-doktor-od-jezera-hrochu-30.html

 7. Tak pravil pattt, 15. 3. 2010 v 11.16 :

  To StochastikoS and RVHP: Nybylo by pro klub HORORO daleko větším úkolem chodit rovnou na premiéry?

 8. Tak pravil ten, který je, 26. 3. 2010 v 13.17 :

  Toto filmové „dílo“ jsem ještě neměl tu „čest“ zhlédnout, nicméně sám na to nevyrazím.

  Dle popisu se muselo jednat o pekelnoscz veleohromnou, takže si počkám, až tento opus poběží na obrazovkách v rámci vysílání hlavního koproducenta nejmenované soukromé TéFau.

Vložit komentář