Tahle země není pro starý

Také letos jsme se v první květnový den vydali na tradiční výpravu za poznáním a zábavou k fontáně Křižíkova typu. Když jsem se v brzkých ranních hodinách blížil k vchodu do PKOJF, nemohl jsem si nevšimnout známé „burzy práce“, tedy opodál postávajích ukrajinských soudruhů,  kteří se svátek práce z pro mne nepochopitelných příčin rozhodli bojkotovat. Na plácku před branou do Kočkolandu jsem usrkával globalizační kapučíno, přikusoval koblížek a pozoroval policisty, kteří přijeli seniorům pomáhat a chránit. Zajímalo by mne, jestli mají v Bartolomějské nějaký fundus s kostýmy pro zapadnutí mezi dav, ze kterého příslušníci fasují oprané nepadnoucí oblečení, nebo se tak orgánové oblékají sami od sebe?

Z přijíždějích tramvají pomalu vylézali dědci v tesilových šatech, prořídlé šediny pečlivě zčesané dozadu, puky nažehlené, aby se nemotorně belhali vstříc pivu a uzenkám. Akci jako obvykle moderovala soudružka Semelová, která popustila stavidla mocného přílivu angažovaného humoru. Tato soudružka byla vždy trapná v míře maximální, přesto lze její letošní formu považovat za vrcholnou. Abychom přežili její anekdoty o modrých strakách a veršování typu „práci čest – volte šest“, museli jsme do sebe obrátit několik Becherovových koktejlů. Za zklamání lze označit nepřítomnost soudruha Falmera a též absenci recitátorky od pánaboha a velké herečky soudružky Švorcové. O zábavu se tak starali bolševičtí kandidáti do sněmovny a najatý dechovkový band, jehož produkce byla místy až pornografická.

Obzvlášť z přítomnosti mladých kádrů jsem neměl dobrý pocit, jeden z nich vyprávěl o tom, jak byl týden či dva na Kubě, kde hovořil s místními soudruhy a zjistil, že na ostrově téměř není nezaměstnanost, nikdo nemá hlad a z hlediska dodržování lidských práv by nám Fidelův ráj mohl být vzorem. A nebylo to rozhodně jediná kapitální békovina, která na pódiu padla, dozvěděli jsme se, jak tato země nevzkvétá, jak dvacet let neměla levicovou vládu a potřebuje ji jako sůl, odsouzeno bylo julínkovné a cikrtovné, německý kapitál a také snímek mladých herců, který hanobí staré soudruhy. Staří soudruzi plácali vrásčitými dlaněmi, řehonili se Martiným špílcům až jim protézy nadskakovaly a těšili se z jarních paprsků a kulturních vložek představovaných strašidelnou kutálkou.

Ze známých tváři dorazili skoro všichni, muž s panenkou byl bez panenky, prý je již stará a unavená jako on, takže zůstala  doma. Alespoň jsem ji nechal pozdravovat. Nedorazil však Don Kočkeone, takže jsme byli připraveni o jeho bodré vyprávění. Promlouvali jsme však s jinými soudruhy, kteří se cítili povinováni informovat nás mladé, naivní a zmanipulované o skutečných pravdách, že byl pan Stalin výborný chlap, který jako jediný dokázal spojit dvacet národů, jak dřív bylo líp, že kolektivizace přinesla pokrok a úlevu a že pokud někdo zažil válku, nikdo už mu nemusí nic vyprávět. Došlo i na průzkum, zdali soudruhům chutnal klobás. Všichni byli spokojeni. Jedna z dam mi ukázala fotografii svého manžela, který střežil státní hranici před agenty a záškodníky a měl tu čest se na Božím Daru ofotit se soudruhem Zápotockým.

Na závěr byla spuštěna fontána za reprodukce poněkud kýčovité skladby Moldau od Fridricha Sahneho. Vcelku lze říct, že se svátek práce, solidarity a míru vydařil a že odkaz soudruhů z Čikága byl uctěn jak se patří, přestože všichni vzpomínali na sedmsetisícovou armádu nezaměstnaných, která si svátek neužila. Pokud prý zvolíme šest, bude znovu zavedeno právo na práci a bydlení. V duchu internetových diskusí jsme se také pokusili přemluvit dědu. Bohužel se však podnapilého důchodce Karla, který dříve pracoval jako soustružník, přemluvit nepodařilo. Byli jsme však rádi, že se nikomu nic nestalo, protože ovlivněný děd kolem sebe každou chvíli mával vystřelovacím nožem nemalých rozměrů.

Snímky z letošní komundírské zombie party jsou k vidění zde.

Komentáře

 1. Tak pravil StochastikoS, 2. 5. 2010 v 21.04 :

  Oni by za ty fotografie měli dostat nějakou Fučíkovu cenu útěchy, nádhera! Zejména zaujal kapitán (Kočkodán?), jinak Milouš je pořád štramák, s paní/slečnou lid(l)ojedkou mu to sluší MOC! :party:

 2. Tak pravil unseen, 3. 5. 2010 v 8.54 :

  poslouchaj, voni si zahrávaj…aby v nich nakonec nějaký to zrnko agitace nevzklíčilo :p

 3. Tak pravil Hanka, 3. 5. 2010 v 15.09 :

  Bez Vás a Vaší fotogalerie bych si ten svátek zamilovaných neužila 😀

 4. Tak pravil K. jako Kafka, 3. 5. 2010 v 15.48 :

  Tyvole… 😮

 5. Tak pravil wuxia, 3. 5. 2010 v 15.54 :

  Václavíčku Václavíčku….

 6. Tak pravil orsic, 3. 5. 2010 v 17.04 :

  strašlivé divadlo

 7. Tak pravil ten, který je, 3. 5. 2010 v 17.19 :

  Letos jsem se této cesty do pravěku nezůčastnil byvše unaveným po předchozí svatební pijatice, nicméně rád shledávám, že vše jest jak vždy bylo a jak asi tomu tak bude i na věčné časy. Pfuiteufel.

 8. Tak pravil Janice, 4. 5. 2010 v 0.44 :

  „Ta práce, matka pokroku a s ní armáda otroků jde hájit svoji čest. Zásada naše na světě po šťastném boji rozkvete!“ Nevíte někdo, co to má jako znamenat?

 9. Tak pravil wuxia, 4. 5. 2010 v 10.05 :

  Janice: „- V-vona p-práce je pěkná, d-dyž se to umí. – Mlč, dobytku, neagituj!“

 10. Tak pravil Janice, 5. 5. 2010 v 1.25 :

  No jo, wuxio, ale co ta rozvektla zasada? Ze by v Lidlu otevreli zahradni sekci?

 11. Tak pravil wuxia, 5. 5. 2010 v 9.15 :

  Janice: Jo tak to netuším, v Lidlu jsem byl zatím jen jednou a vzpomínám na to dodnes. Ale možné je všechno.

 12. Tak pravil chatab, 5. 5. 2010 v 10.33 :

  Janice: rozkvetla zasada, treba tim byl myslen nejaky rozkvetly hydroxid 😉

 13. Tak pravil weight, 5. 5. 2010 v 12.05 :

  letos jsou fotky hrozne depresivni…

 14. Tak pravil chatab, 6. 5. 2010 v 16.08 :

  Nechtej zajit na tuhle akci a napsat z toho report 😀 ?

  Zvu tě na pravidelná nedělní shromáždění, která pořádá křesťanská církev živého Boha Triumfální centrum víry.

  Triumfální centrum víry Praha:
  Každou neděli od 16:30 h
  Rosmarin Business Center, 1. patro (mapa => zde)
  Dělnická 12
  Praha 7 – Holešovice
  Telefon: 608 180 838

 15. Tak pravil morten, 12. 5. 2010 v 22.21 :

  trochu pozdě, ale chvilku mi trvalo, než jsem dal dohromady retrospektivní freakshow aka Staré známé…

  aktuálno:
  http://morten.rajce.idnes.cz/Prvni_maj_2010/

  odleželo:
  http://morten.rajce.idnes.cz/Stari_znami/

 16. Tak pravil Zdenka P, 13. 5. 2010 v 7.45 :

  Zdá se, že Statis Prusalis se svojí skvostnou písní Komunisté (http://www.youtube.com/watch?v=TEpeR-cZ1s8) letos chyběl…

 17. Tak pravil RVHP, 14. 5. 2010 v 9.54 :

  morten: obzvlášť strašidelné je to srovnání známých firem napříč lety … težkoříct, jestli nestárnou nebo vypadají stále stejně příšerně 😐

  Zdenka P: Je to tak, Stativ nedorazil a to je velká škoda :emotion:

  Jinak jsem včera na Andělu nalezl nějaký klon Evy & Vaška, který zrovinka vyhrával Stánky od Nedvědů a okolo tančila všelijaká cháska tvořená lidmi bez domova, tmavočechy a další svoločí, která na Andělu přebývá. Davem se proplétala paní Marta a rozdávala letáčky…

 18. Tak pravil Eduard Nud, 12. 9. 2010 v 10.27 :

  Inu, po bitvě je každý generálem. Mě nejvíc štve, že ti, co nejvíc nadávali na socialismus, nyní stejně energicky nadávají na demokracii. Všechno bylo levné, ano, bylo. Pokuď to bylo. V demokracii je to jiné. Ano. To rozhodně. Na dovolenou do ciziny, zpátky ni krok. Ale to jsem nechtěl. Já říkám, že na politickém systému nezáleží. Lepší dobré království než špatná republika.

Vložit komentář