Půst aneb odtrženo od úst

Tak dlouho se chodí se džbánem pro pivo, až se ucho utrhne. Tak dlouho jsem jezdil po svatyních kosovského typu, až jsem se nechal v ruském kostele na pražském Žižkaperku pokřtít, samozřejmě srbským duchovním, který je původem právě z Kosova. Zajímavé bylo, že ačkoliv jsme téměř sousedé, bylo třeba urazit několik tisíc kilometrů, abychom se poznali.  Vyhnu se popisu  komplikovaného přerodu ateisty v člověka nábožensky zatíženého, zůstaňme u toho, že správného Balkance primitivce zkrátka nedělá jen obstarožní  Mercedes a požívání jehněčího.

Křtem se mažou všechny dosavadní hříchy, což je samozřejmě výhodné, ale neotálem jsem z kalkulu. Kráce po křtu mi můj dobrý kmotr oznámil, že začíná půst. Původně jsem ho podezíral, že si dělá legraci, ale gůgl prozradil, že nedělá. Inu nebylo mi proti srsti odhodit na nějakou dobu falešný a prázdný hedonismus, přesto mi představa čtyřiceti dnů na stravě veganského typu slzičky štěstí do oček nevehnala. Bylo mi jasné, že jestli chci obstát, musím z chladničky zmizet vše nevhodné. Chtělo se mi plakat, když jsem do připraveného plastového sáčku černé barvy přemisťoval půl kila lahodné pančety, velký kus sýra parmezánského typu, horácké máslo a další zapovězené pochutiny.

Také v závodní jídelně nebyli na půst připraveni a všiml jsem si soustrastných pohledů, když jsem odcházel od pultu s hranolky a zelným salátem. Ani první pokusy o přípravu postních pokrmů nedopadly nejlépe. Třeba květákové bláto je vypečený recept. Dělá se stejně jako květákové placičky, jen se nepřidá vejce a nakonec se mastná a lepkavá hmota za stálého míchání pošle do Troje. Ani sojový granulát si mne zcela nezískal, nemluvě o nehorázně předražených uzenkách sojového typu, které se prodávají spolu s dalšími předraženostmi v prodejnách pro pošahané vyznavače zdravého životního stylu.

Po prvním týdnu, kdy jsem natolik překypoval energií, že jsem usínal ještě před zvířátky v televizních novinách, jsem měl pocit, že této veliké oběti nejsem schopen a napříště budu muset nalézt nějaké skromně symbolické připojení se k této atrakci. Navíc po sečtení všech malých i velkých půstů vychází odříkání se na polovinu z celého roku. Naštěstí přišel víkend osvoboditel a zmírnění půstu na rybu a víno. V sobotu jsem si přivstal a otevřel skotské sardinky, chutnaly znamenitě. Poté jsem vyrazil potkat ryby, nic proti romantice kraje Oty Pavle, ale raději jsou rovnou zamířil k rybím mrtvolkám na ledové tříšti.

I poživatelné pokrmy postního typu jsem v literatuře nalezl, zlomovým zjištěním po důkladné rešerši však bylo, že mezi zcela postní pokrmy patří krom ovozelu také vyšší korýši, k jejichž konzumaci jsem se v rámci odříkání bez větších potíží snížil. Ani jsem na grilovací party masožroutům jejich vuřty a grilovací tyče nezáviděl, když jsem na rošt vyskládal kilo tygřích krevet. Zde je nutno poznamenat, že jsem opět ocenil nabídku vietnamských soudruhů, kteří prodávají chutné desetinožce za cenu rybích prstů. Nemluvě o mocných olihních, které lze pořídit za polovinu částky obvyklé, navíc je nákup doprovázen dojemným pohledem na pana Nguyena, který na chodníku před krámkem odděluje mačetou zmrzlá těla od sebe.

Mořské potvory se hned tak nepřejí. Nevím jen, jestli přesně tohle měla na mysli má známá z Metohije, která mi stran komplikací s počátkem postění psala, že kdo má vůli, tomu dá Bůh sílu.

Komentáře

 1. Tak pravil wuxia, 15. 6. 2010 v 14.20 :

  Co dodat? Snad jen – kdo nemá sóju, dá indulonu. Na chuť i na barvu. Tak vydržet, milé kolego!

 2. Tak pravil Zdenka P., 15. 6. 2010 v 15.16 :

  Tak tohle znám velice důvěrně jakožto vegetariánka. Pan Pohlreich mě velice zklamal, že na nás při své gastronomické celorepublikové osvětě vůbec, ale vůbec nemyslí. Reorganizovaná menu byla víceméně vždy bez bezmasé a bezuzeninové položky.

 3. Tak pravil RVHP, 15. 6. 2010 v 15.21 :

  Hm, o teto souvislosti jsem nepremyslel, ale je to tak. Bohuzel velice casto, kdyz uz bezmase jidlo je a nejsou to brynzove halusky sypane sleninou ci smazeny hermelin se sunkou, obsahuje mleko ci vejce, coz je teprva unerwartene komplikation ❗

 4. Tak pravil chatab, 15. 6. 2010 v 17.36 :

  vzhledem ke skutecnemu obsahu masa ve slanine nebo sunce lze tyto pokrmy povazovat za vegetarianske

 5. Tak pravil zajíc, 15. 6. 2010 v 18.02 :

  Proboha, je třeba takového sebetrýznění? :emotion:

 6. Tak pravil RVHP, 15. 6. 2010 v 18.13 :

  Pro Boha je!

 7. Tak pravil wehrwolf, 16. 6. 2010 v 11.20 :

  hochu chlapče, jde to s tebou z kopce. Maso nežereš, že ty začneš pít vodu z plastikových lahví, jezdit na snowboardu a globálně oteplovat?

 8. Tak pravil Hanka, 16. 6. 2010 v 11.39 :

  jsem v šoku kolego. dnes tedy podruhé utírám slzu na tomto deníčku blogového typu. poprvé to bylo při výhružce ukončení činnosti. teď nad změnou osobnosti. moje skála mezi poživačnými savci se mění na zbožného vegeteriána, :emotion: tak to je ještě větší rána než kdyby se oženil Geogre Clooney 😀 Neutrpěl jste nějaký úraz hlavy??? K jídlu doporučuji těstoviny al olio nebo s bazalkovým pestem – vše se dá doplňovat sušenými rajčaty, kaparami a vznikají celkem chutné poživatiny….

 9. Tak pravil pattt, 16. 6. 2010 v 18.41 :

  Milé kolego,
  blahé paměti…Anička Zelíková by z vás justojistě měla radost, nemluvě o Aničce Taliánů. Nechci se dožíti toho, že ve prospěch nás bezvěrců, či nepraktikujících věrců, budete chrliti krev z plic(nebo až se dozvíte o hříchu zabíjení nenarozených dětí)! Budete chtít dát krev za krev a nabídnete se B.hu. Slíbíte slib čistoty na celý život. Haleluja

 10. Tak pravil RVHP, 17. 6. 2010 v 9.22 :

  Aničky byly katoličky, nevím, jestli by měly radost. A pro bezvěrce bych dodal, že rozdíl mezi půstem a chrlením krve je jako mezi fackou na tancovačce a rwandskou genocidou, tedy veliký :tired:

  Jinak o žádných slibech neuvažuji. Ale přemýšlel jsem, jestli je v čase půstu dovoleno provádět sado-maso….

 11. Tak pravil pattt, 17. 6. 2010 v 10.08 :

  To RVHP: Sado – maso jest povoleno pac se pritom nic nejí (krom tech nejvetsich odvazlivcu), ale budu s vámi solidár pri ceste na Balkankán…. mohu totiž píti akorát tvrdý alkohol…tedy já si odepřu ostatní lihoviny – stejně jako vy čevápy, pljeskavice i grilovaných mas……

 12. Tak pravil RVHP, 17. 6. 2010 v 10.39 :

  To jsem NATO teda zvedav 😉

Vložit komentář