Ještě větší blbost, než jsme doufali

Film Kajínek pro mne zůstane hlavně důkazem o přecenění vlastních sil, nemám na mysli ani tak tvůrce, ale sebe jako diváka. Opus pana Jákla je totiž nudný k uzoufání a to i přes akční kameru, dynamickou hudbu a přehršel osvalených a ozbrojených individuí na plátně. Těžko věřit, že trvá jen 107 minut, nevím jak ostatním divákům v nebývale přeplněném sále, ale mé maličvelikosti přišla stopáž dlouhá jako týden před výplatou. Jakkoli nelze Kajínkovi upřít vizuální stránku, před kterou by mělo smeknout nejedno holyvůdské béčko, absenci děje to nenahradí.

V úvodním sestřihu se dozvíme, jak divoká byla léta devadesátá, pak nám zavraždí podnikatele a jeho tmavého ochránce, odsoudí Kajínka a další dvě hodiny se pronudíme k tomu, že tokající odsouzený a jeho advokátka společně říkají, že to není konec. Naštěstí ale je. Krom poměrně strnulého děje, kdy je sice rozkryto jakési spiknutí a nastaveno zrcadlo „systému“, přispívají k utrpení i herecké výkony, kde bych obzvlášť vyzvedl paní Bendovou, která je věru herečka od pánaboha. Ani ostatním se nedaří lépe, navíc jim nemálo ublížily tradične ne zcela povedené postsynchrony. Alespoň ale odvádí pozornost od nemilosrdně pitomých dialogů.

Proč pan kaskadér režisér obsadil zahraniční herce netuším, ale neměl to dělat, protože ukrutně špatný dabing z nich udělal postavy z jiného světa. Obzvlášť na hlas pana Kajínka je třeba si zvykat, naštěstí ale moc nemluví. Občas přece, takže se nakonec ukáže, že je vlastně sympaťák a pod hrubou slupkou se skrývá jemné jádro. Taková kombinace Hannibala Lectera a hlavního hrdiny z knihy Rosamundy Pilcherové. Nelogických, nepovedených a úsměvných momentů je ve filmu dost. Marně si však vzpomínám na ty pěkné. Snad jen, že v několika scénách se ukáže Mercedes Benz W126. Jakkoli s tygřími potahy a romskými spolujezdci.

Zkrátka filmu by nepomohla ani nahá Sandra Nováková, snad jedině prodloužení o další hodinu a zakomponování scén se sborovými zpěvy. Největším utrpením však je ponurá představa, že film vydělá dost bankovek, aby se pan Jákl pustil do dalšího opusu, nedejbože Kajínka II. Kdyby ovšem někdo dokázal napsat scénář, který má alespoň nějaký děj, přidalo se více nadsázky a ubraly se scény, které v českém prostředí vypadají totálně směšně, jako když zásahové jednotky „Bravo a Charlie“ Policie České republiky při obsazování okolí zločincova úkrytu na Jižáku používá výpočetní techniku s trojrozměrným modelem paneláku, proč se za každou cenu akční podívané bránit. Jakkoli osobně dám samozřejmě přednost pěkné knize, přírodovědnému dokumentu nebo filmovému klubu na ČT2.

Komentáře

  1. Tak pravil Labenka, 16. 8. 2010 v 16.26 :

    Pamatuji se, že podobně mě „lákal“ v Irsku můj tehdejší bytný na film Titanic. Protože jsem si toho dobrého muže vážila, dosud jsem tento holvůdský opus neviděla.

  2. Tak pravil ten, který je, 27. 8. 2010 v 14.30 :

    V jednom bodu musím nesouhlasit. Nepřišlo mi to až tak nudné (což ovšem neznamená, že to bylo zábavné), nicméně blbý na nejvyšší míru tento film byl. Bendová je skutečně talent od Hospodina a snaha judistova o tajemnou atmosféru byla více než komická.
    Navíc jsem nepochopil, proč si tam navymýšleli spoustu nesmyslů, které se ve skutečnosti neudály.

    Právě v práci s onou skutečností bylo toto dílko stejně dementní jako Tarantinův opus (jenž byl jinak zajímavý) Hanebný pancharti, u které dle mého skrovného soudu hra na alternativní historii neměla žádné opodstatnění.

Vložit komentář