Vesničko má vyhlazená

10. červen je výročím vyhlazení Lidic, největšího zvěrstva, kterého se dopustili němečtí okupátoři v srdci Evropy. Jistě, dalo by se polemizovat, jestli nebyla větší tragédií nedůslednost Gestapa při potírání komunistického odboje, ale nelze zpochybnit, že se jméno obce stalo symbolem nacistické hrůzovlády a českou národní tragédií, před kterou by zůstalo suché snad  jen skleněné oko K. H. Franka.

Asi před rokem jsem v srdci Balkánu popíjel ovocné destiláty a  rozprávěl s kamarádem Vladanem o životě a rozdílech mezi národy. Přišla řeč i na druhou světovou válku. Vladana zajímalo, jestli byla v Čechách také tak hrozná jako v Srbsku. Pohovořil jsem tedy o protentokrátě, o zabití pana Heydricha českými lékaři a o dalších věcech. A co represálie, zajímal se Vladan. Přiznal jsem tedy, že i toho bylo. Kamaráda téma velice  interesovalo a padl dotaz na nejhorší akt hitlerovců.

To byla voda na můj mlýn, vytasil jsem se se středočeskou Hirošimou. Muži ke zdi Horákova statku, ženy do lágrů a děti na převýchovu. Vesnice vymazaná z povrchu zemského. Hrůza. Zlo. Vzpomněl jsem i na hit Petra Spáleného Dítě s cedulkou, o nebohém frockovi poslaném na Umerziehung a vzpomínajícím na svou českou maminku, která mu česky říkala v komoře je myš. Vladan soustrastně pokýval hlavou a zajímal se o počet obětí. Okolo tří set, snažil jsem se rozpomenout hodin dějepisu. Bodrý srbský přítel vypoulil oči a se smíchem vyprskl otázku – tak málo?

Že prý jenom  v Kragujevci mají   za první okupační víkend  několik tisíc obětí z řad civilistů, které hákenkrojcleři pro výstrahu popravili… Megalomani. Co z toho mají?

Komentáře

 1. Tak pravil wuxia, 10. 6. 2009 v 18.35 :

  Co bysme neudělali pro tůstistí…

 2. Tak pravil orsic, 10. 6. 2009 v 21.11 :

  …nám těch 300 bude stačit,si myslím …
  předhánět se kdo má hezčí hromadnej hrob není moc košér

 3. Tak pravil jonas, 10. 6. 2009 v 21.43 :

  pch, na Balkane taky troskarili
  zajed popijet destilaty do Beloruska a na Ukrajinu (ale ovocne tam nevedou)
  „a slyšel jsem jedno ze čtyř zvířat, ano praví, jako hlasem hromovým: Poď, a viz.

 4. Tak pravil RVHP, 11. 6. 2009 v 9.53 :

  Ondyno jsem si osvěžil matné vzpomínky z dětství a za dvě padesátikoruny si tento opus pořídil u pana trafikanta na Opatově. Silný zážitek. :emotion:

 5. Tak pravil romanet, 11. 6. 2009 v 10.35 :

  když srbům nestačej lidičtí, vytáhl bych 80 tisíc židů a jejich oneway vlakovýlety

 6. Tak pravil wehrwolf, 16. 6. 2009 v 21.21 :

  milá mě dnes do Lidic vytáhla, a mám z prohlídky zlehka rozporné myšlenky: Proč v muzeu jede jen Wagner a ne třeba Smetana? Ona smyčka ze Siegfriedovy smrti namixovaná s vůdcovým projevem působí poněkud málo česky, řekl bych. Nebo proč u galerie je památka partyzánům ve formě kohosi bojujícího s klubkem hadů, kteří jako by vypadly z vyznamenání za „boj s bandity“, které jistě ten, kdo likvidační akci v Lidicích vedl, dostal?
  Ale: u muzea mají v bufetu výtečný jablečný mošt 40 Kč / 0,75l

 7. Tak pravil Janice, 17. 6. 2009 v 5.23 :

  jéžišmarjá! 10. června jsem se vdala – že by ono neblahé výročí mělo vliv na kvalitu našeho svazku?

Vložit komentář