Terorismus je sexy?

Pobaven snímkem stékajícího žloutku po boltci předsedy oranžových jsem se vydal do kinoteatru, po vaječné explozi na Andělu se návštěva filmu  Baader Meinhof Komplex jevila jako logické vyústění. Žijeme ve šťastné době, mladí lidé tráví čas vyplňováním přihlouplých kvízů na fejsbůku a když dojde k vyhrocení, létají vzduchem toliko vejce. To v Německu sedmdesátých let bylo naladění omladiny výrazně explozivnější a vzduchem létalo všelicos.

Německý film zobrazuje skupinu bolševických teroristů, tedy revolucionářů, vrahů a žhářů jako spolek poněkud poblouzněných, ale sympatických mladých lidí, kteří kdyby si oblékli o třicet let mladší svršky, mohli by směle hrát v reklamě na mobilního operátora s purpurovým logem. Nicméně jejich poblouznění odneslo nemálo lidí životem a i při pochopení pohnutek jejich boje proti imperialismu, lze následné počínání jen těžko ospravedlnit.

Jistě, film se o to vlastně nesnaží, přesto mi ale přijde snaha o vylíčení teroristů s lidskou tváří jako krapet přepjaté gesto.  Nemohu popřít nespornou zručnost tvůrců a neocenit pohled na malé prsy germánských revolucionářek, ale nemyslím, že je zcela zdravé zobrazovat zločince tímto způsobem. Co přijde příště? Film o dozorcích z koncentračních táborů, kteří byli vlastně jen normální tátové od rodin, věnující se ve volném čase ochotnickému divadlu?

Komentáře

 1. Tak pravil romanet, 28. 5. 2009 v 16.14 :

  těžko říct, jestli je lepší tvářit, že oni jsou jiní než my. vykreslujeme si voliče čssd jako vypatlaný hlupáky, co chtějí, aby je stát vedl za ručičku, voliče ksč(m) za senilní poblouzněnce, příznivce dělnické strany za zamindrákované nezaměstnané, teroristy za pošahance, co maj alláhem vymytej mozek. a pak nás vždycky zaskočí, že tváří tvář nim máme pocit, že jsou „docela normální lidi“. frizl byl taky normální chlap, aby pak sousedy pořádně šokoval.

  a proto si myslím, že je dobrý si uvědomovat, že i normální lidi kolem nás mohou dělat dozorce v dachau nebo ve jménu rovnosti vraždit ty, co jsou si aktuálně rovnější.

  zcela jinej rozměr to pak dostává na příkladu třetí říše a třeba kmenových území pákistánu. bejt nácek, respektive terorista, bylo tak nějak normální.

 2. Tak pravil ten, který je, 28. 5. 2009 v 16.17 :

  Chci snímek zhlédnout již delší dobu, ale tohle mne poněkud odrazuje.

  Asi je to nacistické trauma ve vepřovém státě příliš silné ještě v dnešní době, že straní extrémní levici i v této odpudivé formě…

 3. Tak pravil wuxia, 28. 5. 2009 v 16.44 :

  „Co přijde příště? Film o dozorcích z koncentračních táborů, kteří byli vlastně jen normální tátové od rodin, věnující se ve volném čase ochotnickému divadlu?“ Viděli Předčítače?

 4. Tak pravil RVHP, 28. 5. 2009 v 16.48 :

  Ejhle, to jsou věci 😮

 5. Tak pravil wuxia, 28. 5. 2009 v 17.18 :

  Místo dozorce sice dozorkyně s tváří Káči Winslett, ale jináč vlastně to co píšou. Je to milá holka, všechno…vona prostě sice tam ty zavřený hlídala, ale prostě neměla páru, vo co šlo. Dyť ani číst neuměla, a jak se teď naučila, prostě. Musíme vidět věci v globálu, neni důležitý to mikro, ale to makro! Politukum prostě.

 6. Tak pravil wehrwolf, 29. 5. 2009 v 0.54 :

  sorry, ale já zatím žádnýho nesenilního nepomatenýho voliče KSČM nepotkal a nechte mi mou realitu, je mi v ní dobře 🙂

 7. Tak pravil RVHP, 29. 5. 2009 v 10.34 :

  romanet: ja ti nevim, to by pak mohl bejt film, kde by pana Hitlera hral Brad Pitt a ukázalo by se, že to byl děsně sympa chlap, citlivej, co si vytrhával chlupy v nose, při chcaní zvedal a posléze vracel do původní polohy prkénko a akorát měl židovský kamarády, co nikdy neměli na pivo, tak ho to dožralo. 🙁

 8. Tak pravil StochastikoS, 29. 5. 2009 v 11.21 :

  ad inzultace oranžového předsedy: Škoda, že ČSSD nemá nějakého zručného spisovatele jako byl svého času pro NSDAP Hanns Ewers, když psal o Horstu Wesselovi. Asi by to ale nebyla taková romantika, namísto kurtizány z Alexandplatzu herečka softporna a místo kulky vajíčkem do kebule … :emotion: Nicméně uslyšet oranžovou variantu „Horst Wessel Lied“ v podání Evy a Vaška by bylo jistě zábavné 👿

 9. Tak pravil Skeeve, 29. 5. 2009 v 13.40 :

  Ja tedy naopak ocenil, že se autorům povedlo zůstat víceméně nestranými. Bylo by velice jednoduché udělat Z RAF jen krvežíznivé bestie, stejně jako utlačované chudáčky. Film, ale popisuje jen to co se stalo, nesnaží se nic vysvětlovat. Myslím, že od němců je to docela odvaha, že se po nacismu dokázali vyrovnat i s druhým národním traumatem. Narozdíl od nás, kteří furt točíme jen laskavé komedie o tom, jak vlastně bylo, je a bude dobře.

 10. Tak pravil ten, který je, 29. 5. 2009 v 16.16 :

  Ad RVHP 29. 5. 2009 v 10.34) co jsi myslel těmi židovskými karamády, co nemají na pivo? Ha?

  Ad StochastikoS 29. 5. 2009 v 11.21) Jsou-li mé informace správné, tak Ewers, jinak autor fantastických (jako se magickým thematem) povídek je přímo autorem pjosenky Die Fahne hoch, takto Horst Wessel Lied.

  Ad Skeeve 29. 5. 2009 v 13.40) jak jsem psal výše, film jsem neviděl, ale obávám se, že implicitně vyjádřená sympatie levicovým vrahům je jen přikládání závaží na misku vah: budeme považovat RAF za trochu zbloudilé dobré duše, které ale nestavěly koncentráky, nicméně kritizovaly své otce, že jejich stavbu připustili. Osobně si myslím, že Helmuti mají veliký problém…
  Baader, Meinhofová, Enslinnová a spol. byli prostě bestiální vrazi, ať ke svým pohnutkám došli jakkoli intelektuální cestou. Mnoho pohlavárů NSDAP také mělo vysokoškolský titulu a ušlechtilé záliby…

 11. Tak pravil orsic, 30. 5. 2009 v 0.34 :

  židovští kamarádi měli dycká na pivo! 😮

 12. Tak pravil MarioV8, 30. 5. 2009 v 16.02 :

  Film je na seznamu těch které chci vidět. Je dobré znát historii (i když se ne vždy daří z ní poučit) a chci vidět jak se autor na tohle ožehavé téma dokázal podívat.

  Mimochodem, kdo četl: „Lstí a klamem?“

 13. Tak pravil Janice, 31. 5. 2009 v 4.07 :

  ad StochastikoS: mozna by stacilo oprasit nejake pekne povidacky ze starych casu – co takovy Pavlik Morozov:?:

 14. Tak pravil StochastikoS, 1. 6. 2009 v 7.52 :

  Ten, který je: To jsem nevěděl, wiki píše jen o nějakém oslavném románku. Btw. po konzultaci s panem Gůglem zjišťuji, že Volvox Globator letos plánuje vydat Alraune! ➡
  http://www.kosmas.cz/knihy/142008/alruna/

 15. Tak pravil pattt, 1. 6. 2009 v 10.52 :

  Vůbec nechápu o čem je řeč 🙂 vždyť už genderové tety ve svém kalendáři vyzdvihly Mainhof jako svuj vzora vzorem se asi má stát pro všechny genderove uvedomělé …. jste snad zaslepeni…. byli to hrdinové:-)

 16. Tak pravil ten, který je, 1. 6. 2009 v 10.53 :

  Ad StochastikoS 1. 6. 2009 v 7.52) děkuji za informaci převelice, tuto kněhu justojustě pořídím…

  Jinak o autorství Ewersově té pochodové písně jsem četl ve více zdrojích. Jak jsem říkal, doufám ve správnost těchto informací.

Vložit komentář