Já to tedy žeru, šéfe…!

Je jaro, stromy kvetou, sluníčko svítí a slečny se odhalují, počátek nového života si žádá positivní přístup. Nelze jen lacině kritizovat a prázdně ironizovat poctivou práci druhých. Jubiljení 600. příspěvek na této stránce, která není blog, tedy musí nutně být positivní.  Včerejší pokračování interesantní  sondy do českého pohostinství Ano, šéfe! mne přimělo k veřejnému přiznání, že na televizních obrazovkách se mi líbí i něco jiného než Veronika Švihelová.

Tedy samozřejmě, že obvykle si z programu vybírám jen artové filmy na dvojce a nějaký ten dokument o zvířatech, ale bez uzardění přiznám, že z Ano, šéfe! jsem si nenechal ujít jedinou epizodu. Pro neznalé – majitelé provozoven, kterým se nedaří, se obrací na pana Wolfa Pohlreicha, který podnik navštíví, prohlédne nedostatky, teplým lidským slovem počastuje přítomné a pokud jsou ochotni a schopni, tak nasměruje kam třeba. Lze vidět i na mezisíti.

Sledování pořadu bych zavedl jako povinné pro všechny české hospodské a kuchtíky. Je jasné, že ne každý může dělat svou práci na vrcholové úrovni, není posvícení každým dnem, ale přesto mne vytáčí předkládání všelijakých nastavovaných blafů, neochucených či přesolených šlicht, chemických sosů a další neduhy, které pan Pohlreich tak zábavným způsobem pranýřuje. Je zároveň přínosné vidět, jak je ve své podstatě jednoduché dělat věci prostě a dobře, což se netýká jen gastronomie, a jak jsme mnohdy k tomuto faktu slepí a hluší.

Nad sporákem ovšem visí otázka, jestli se z řad diváků komervize najde dostatek divactva, které pořad osloví. Průměrný Čech, táta od rodiny, který přijde večer z fabriky a dá si mastný knedliky, člověk, jehož jediné setkání s čerstvou zeleninou je reprezentováno cibulí na tlačence, asi težko ocení poselství pořadu. Jeho partnerka, obyčejná žena, sůl země,  dá asi přednost Babicovi, který jí ukáže, jak tátovi ke knedlum upatlat něco nevšedně ásijského a s kokosovou rašplí navrch. Ale třeba ne.

Komentáře

 1. Tak pravil StochastikoS, 17. 4. 2009 v 9.11 :

  U nás (v Olomócu) se jeden hostinský rozhodl zachovat v putyce atmosféru někdejšího obytného domu s vývařovnou v socialistické péči PBH a RaJ, a zanechal v regálech volně přístupné příručky marxismu a leninismu. Je to zřejmě jediný podnik v republice, kde si lze u šálku lahodného pressa listovat Marxovým Kapitálem a posléze na záchodku při močení spočinout zrakem na portrét Klementa Gottwalda … :emotion:

 2. Tak pravil RVHP, 17. 4. 2009 v 9.35 :

  To je půvabné. Ondyno jsme s přáteli vymysleli dokonce celý řetězec retro RaJ restaurantů. Umakart, polévka s namočeným palcem apod. Ten koncept jsme i celkem dotáhli, škoda jen, že to nikdo nezapisoval, protože démon alkoholu nějak vytěsnil detaily z paměti :emotion:

  Také vznikl unikátní návrh cestovky Lager Reisen .. ale to už myslím zavánělo paragrafem :poke:

 3. Tak pravil StochastikoS, 17. 4. 2009 v 11.16 :

  Ještě si tu neodpustím citovat jídelní lítek ➡ :

  „Normovaný“ BIFTEK se sázeným vejcem se šunkou- 250,-
  zhotoveno dle ČSN 58 3601- Receptury teplých pokrmů-vydané
  v souladu s opatřeními ministerstva obchodu, projednáno
  a schváleno vládou České socialistické republiky dne 15.8.1973
  (usnesení č.206)- receptura č.11 604Odchylka od normy –
  -doplněk šunka-vlastní kalkulaci.“ 😮

  btw. V souvislosti s tou lágr cestovkou jsem si vzpomněl na ten opravdu ošklivý ftip o „vy(c)hlazených Ležácích“ … 👿

 4. Tak pravil wuxia, 17. 4. 2009 v 12.10 :

  Pohlreich je opravdu zábavný, hlavně jeho trademarkový pokřik kruciprdel, který primáši nevypípávají, anžto se oficielně nevyskytuje ve slovníku nadávek.

 5. Tak pravil RVHP, 17. 4. 2009 v 12.16 :

  Je velezabavny. Pokusil jsem se trochu te cloveciny vnest i do sveho zamestnani. A je to notne ocistne, kdyz se pouziji vhodna sluvka 😉

 6. Tak pravil wuxia, 17. 4. 2009 v 12.30 :

  A ty grimasy jaké umí, hotový mim.

 7. Tak pravil wuxia, 17. 4. 2009 v 12.30 :

  Nikdo se nedokáže tak neodolatelně šklíbit nad ketchupovým saucem a kuřecími prsy s broskví a sýrcem jako on.

 8. Tak pravil RVHP, 17. 4. 2009 v 12.37 :

  Tak jest 😮

 9. Tak pravil newser, 17. 4. 2009 v 13.37 :

  A nutno dodat, že pan Pohlreich jest vtipný a příjemný i mimo kamery. Tuhle jsem mu volal s žádostí o rozhovor a na otázku, zda na mne má dvě minuty času, opáčil: „Rozdávám radost a štěstí, povídejte.“ Samotný pořad pak nazval s nádechem ironie „To naše umění největší“. 🙂

 10. Tak pravil valkil, 17. 4. 2009 v 14.13 :

  Ano ano, Pohlreich moc dobrý, akorát bych se bála, že by se mi pořad omrzel tím, jak jsou si díly hodně podobné. Pan šéf přijede do podniku, zkritizuje ho, hodí mnoho znechucených ksichtů (a že je umí parádní) nad nabízeným, párkrát zakruciprdeluje, seškrtá menu, vyprudí kuchaře za nečerstvý polotovar a nakonec se všichni stejnak budou mít rádi a on řekne, že v rámci možností a za ty ceny to u nich už vlastně docela jde. Tím neříkám, že by to nebylo vtipné a ani nevím, jak to udělat jinak, ale na každý díl asi koukat nebudu.

 11. Tak pravil RVHP, 17. 4. 2009 v 15.17 :

  To máš pravdu, zatím tím netrpím, ale také mi přijde, že časem to nůže být trochu obehrané.

 12. Tak pravil SeB, 17. 4. 2009 v 20.03 :

  Byl jsem přinucen shlédnout jeden díl, kde z klasické vševývařovny s menu o 50ti jídlech udělal grill, z něhož se vůně valily i přes obrazovku a pokud by nebyl až v dalekej Prague, tak ho ihned v harmovolnu ztrestám návštěvou… Želbohu na takovéto pořady se moc dívat nemůžu, neb silně nahlodávají můj závazek nebíliti ledničku po šesté večerní.

 13. Tak pravil Janice, 17. 4. 2009 v 20.24 :

  Aleluja! Sledovala jsem předchůdce tohoto pořadu na BBC, kde se to jmenuje Kitchen Nightmares, v hlavní roli Gordon Ramsay, který víc pípá, než mluví. Máš pravdu, valkil, je to trochu na jedno kopýtko. Ale zjistila jsem, že pořad měl pozoruhodný vedlejší účinek: stala jsem se vybíravou zákaznicí a s jen tak nějakou šlichtou se nespokojím, když už to teda platím. Český národ tenhle pořad potřebuje jak prase drbání. A za tím si stojím!!!

 14. Tak pravil valkil, 18. 4. 2009 v 9.38 :

  Jo, Janice, to je fakt, že když to vidím, budu si asi víc vybírat. Akorát teda nevím, jestli bychom se vůbec v nějakým českým pajzlu ještě mohli najíst. I když od pajzlů se to tak trochu čeká, horší je to s restauračkama, který si hrajou na „lepší“.
  Ráda bych tady vzpomněla na telčskou hospodu Na kopečku, to byla vývařovna, jak se patří – jídelní lístek psaný na stroji přes kopírák, polívky nalévali z plechových šálků, točená zelená limonáda, ceny jak z minulýho století. Člověk se ovšem vrchovatým talířem polívky s rohlíčkem najedl úžasně. A jak to po ránu po propité noci. Ani nevím, jestli to tam furt takhle funguje.

 15. Tak pravil valkil, 18. 4. 2009 v 9.40 :

  A jak to po ránu po propité noci chutalo.

 16. Tak pravil RVHP, 18. 4. 2009 v 9.57 :

  Ted by fakt bodla :love:

  Vcera jsem navstivil restauraci, kde by se pan P. ukruciprdeloval. Plasticke bramboracky, menu plne desitek smakulad. Dal jsem si pecena zebra. Mao bylo pred pecenim zrejme oblemcano horcici, moc chuti to nemelo. Ale rozsekal mne obklad v podobe kopecku zeli, mesicku z tomata a platku kiwi :clown:

  A asi to nebylo cerstve, protoze mne desne boli celej clovek :poke:

 17. Tak pravil SeB, 18. 4. 2009 v 23.33 :

  Pokud to tady už někde bylo řečeno tak se omlouvám, ale tohle mě dostalo http://sanger.foodblogs.cz/2009/02/zdenek-pohlreich-v-ceske-verzi-hells-kitchen/ , ta pikoška…
  Díky za odkaz na stream, nemaje co na práci, podíval jsem se a pobavilo mě to víc než americké akční seriály.

 18. Tak pravil romanet, 20. 4. 2009 v 11.40 :

  sice jsem onen kulinářský gurmastar pořad ještě neviděl, ale co tak koukám na údaje o sledovanosti, tak smekám. dívá se na to čtvrtina populace 15+, což je na primu docela výkon. čas si najde i pan rvhp a řada dalších kolegů, takže lze reklamně cílit i na tyto mladé perspektivní muže, kteří jedí maso z masa a sýr z mléka a pijí víno s alkoholem.

 19. Tak pravil pattt, 21. 4. 2009 v 14.24 :

  Sledoval jsem na satelitní televizi Gordona Ramsaye celkem pravidelně. Pan P, ať je jak chce dobrý, nesahá Ramsayovi po kotníky. Ano šéfe, je jen odvar z dobré husté polévky, kterou britská Channel 4 namíchala. Dramaturgicky, střihově, mluvou ale hlavně zásahy do chodu kuchyní. Ale jsem vděčnej aspoň za tohle málo, které snad dopadne na instatní české restaurační kuchyně.

 20. Tak pravil RVHP, 21. 4. 2009 v 14.50 :

  Ja jsem GR nevidel, ale jako skalni fanynce ZP se mi nechce verit, ze by to bylo ke kotnikum. ❗

 21. Tak pravil pattt, 21. 4. 2009 v 15.11 :

  všechny epizody prvních pěti řad jsou k vidění na Youtube…
  http://www.youtube.com/results?search_type=&search_query=hells+kitchen+uk&aq=5&oq=hells+kitchen+

 22. Tak pravil pattt, 21. 4. 2009 v 15.34 :

  pozor je rozdíl mezi hells kitchen což je reality show pro zacinajici kuchare a nightmares kitchen coz je tedy obdoba Ano šéfe….omlouvám se za nedostatek nicmene opet ke shlednuti na Youtube

Vložit komentář