Dva z jednoho motoresta

Představy nás Pražanů o sutedech venkově jsou mnohdy vzdálené skutečnosti. Stačí vyrazit pár desítek kilometrů za hranice všedních dní a hlavního města a ocitneme se v jiném světě, kde se bukolická představa mění v omšelou realitu. Po dlouhé době se mi povedlo vycestovat do východní části  tuzemska a přes všechna panorámata a laciné pivo  jsem byl překvapen, jak ta naše zemička vzkvétá pomalu a opatrně.

Rozhodli jsme se cestou načerpat pohonných hmot v jakémsi Takéoilu. Pan čerpadlář ve vytahaném pulovru a řádně zamaštěných montérkách ručně točil hořlavou kapalinu zákazníkům a fronta škodověnek se pomalu posouvala. Na dotaz, jestli bere karty, odpověděl bodrý muž, že ne a se zájmem se ptal, jestli je u nás ještě bereme. Zamkli jsme se tedy ve voze a pokračovali opatrně v cestě.

Nedělní odpoledne se líně vleklo a na poutníky přišel hlad. Bylo by jistě stylové poobědvat ve vsi Obědovice, ale osud tomu chtěl, že jsme pojedli v obci Kratonohy. Názvy jsou to zvláštní, ale proti nedalekému Vlkovu pod Oškobrhem je to jen okresní přebor. U vjezdu do Kratonoh se nachází nepřehlédnutelná budova motelu Tir. Podle omšelého trucku na střeše jsou nejlepší léta občerstvovny  poněkud vepsí. Není to snadné, když máte motel a mocní se rozhoudnout vést novou dálnici jinudy. Pokud navíc žijete s matkou, je zaděláno na průšvih. Tím se nijak nechci dotknout pana Vratislava Koťátka, který dle mosazné tabulky u vchodu podnik vede. Ani pana Miroslava Koťátka, který má u vchodu také desku.

14062009482

Motýlek v srdci Evropy je vybudován v rozverném socialistickém stylu a ani uvnitř se majitelé nerozhodli pro necitlivou rekonstrukci. Fakt, že vláda jedné strany skončila, tak potvrzuje jen bublání hracích automatů za přepážkou. Poctivé osmdesátky jsou všude okolo a myslím, že by se nemuselo nic moc upravovat a celý objekt by se mohl zapsat na listinu UNESCO. Interiér dotvářejí detaily, historizující hliněné vázičky s příbory a půlenými ubrousky, vkusně vyzdobené vyrytým kamionem, olbřímí koule lustrů či umělé květy. Možná jen ubrus mohl být plastový a místo slánek mistička s promíchanou solí a pepřem.

Po delší chvíli se v prázdném lokále objevil číšník v dederonové košili a černé vestě. Ve vzduchu jsem ucítil namočený palec. A taky že ano. Nedlouho po objednávce se nad stolem znovu zjevil pan vrchní, v levé ruce držící tác s dvěma kouřícími koflíky, které zkušeně vyprázdnil do talířů s podnikovým logem. Avizovaný hovězí vývar s játrovou rýží měl tmavohnědou barvu, obsahoval játrové knedlíčkoidy a několik velmi drobných kostiček zeleniny, tuším že pět. Na dně se skrývalo několik úlomků nudlí, aby připoměly dlouhou  životní pouť této polévky. Chuť byla báječně slaná, notně peprná a zakončená mocným ocasem z jakéhosi polévkového koření.

Očekávání hlavního jídla  proběhlo v napjatém těšení. A nebylo lehké si vybrat. Krom minutkové klasiky jídelník obsahoval množství hotovek a dokonce i knedlíky s vajíčky, hit študentského dávnověku. Sofiina volba proběhla ve prospěch moravského vrabce za šedesát čtyři, který záhy přistál na stole. Pěkně prorostlé kousky vepře, téměř jen bílé maso,  zelí obsahující více mouky než knedlíky, sádlový přeliv a ozdoba v podobě dvou snítek nakládané kapie a listu zelí. Vzpomněl jsem na mládí, kterýžto pocit mi vydržel do noci, podporován podlým atakem žlučníku.

Zážitková gastronomie si žádá oběti. Poslední dobou mne až nudí ta zvláštní móda jídel bez chemie, skloňování výrazu sezónní zelenina ve všech pádech a vysmívání se katovým šlehům a broskvím. Kdo se chce cpát mořskými rybami, francouzskými bonzajemi jídel na obrovských talířích a zbytnělými játry s cenou nemalou? Stop vyprázdněnému nabobství! Braňme naše šlehy! Je to přímo výzva pro založení podsekce klubu HoRoRO – Klubu dobrého strávníka špatných jídel.

Komentáře

 1. Tak pravil SeB, 18. 6. 2009 v 14.57 :

  Pane, ale že vás to „Ano, šéfe“ poznamenalo… Ne, že by jste neměl krutou pravdu, ale někdy si myslím, že lépe by mi bylo, kdybych pořad páně Pohlreicha nikdá nespatřil. V každé restauraci se člověk na krmi dívá kritičtěji než dřív, a já osobně už jako latentní fetišista pošilhávám, zdali má číšník trepky nebo lakýry. Jste si jistý, že předloni by jste si na moravském ptáčku z bílého masa nepochutnal ?:-)

 2. Tak pravil unseen, 18. 6. 2009 v 15.15 :

  no dobrou chuť :o) nicméně tento restaurační ráz jest nejspíše vlastní celému tomuto kraji, neb před cca dvěma lety jsem poobědval přímo ve vlkově pod oškobrhem a bylo to taktéže velmi…socialisticky jídelnovité :emotion:

  a mimochodem, kams to vlastně jel? kdybys vydržel ještě hodinu na cestě, měl bych tě takořka na zápraží :o)

 3. Tak pravil Richard, 18. 6. 2009 v 17.41 :

  Já kdesi četl, že bílé maso je mnohem dietnější a tudíž zdravější nežli maso červené, tedy soudím, že strava to byla velmi doporučeníhodná.

 4. Tak pravil ten, který je, 18. 6. 2009 v 18.02 :

  Klub dobrého strávníka špatných jídel je sice dobrý nápad, ale vzhledem k tomu, že je údajně člověk tím, co jí, záhy by vyyvstala nutnost klub prejmenovat, neb špatná strava by z nás udělala špatné lidi.

 5. Tak pravil wuxia, 18. 6. 2009 v 18.11 :

  Nehledě na to, že pojem „špatné jídlo“ jest velmi subjektivní a záleží na vkusu toho kterého soudruha. Mě se například oškliví tlusté, meloun, pudink, nemluvě o rozličných mořských potvorách a mnohých dalších krmí, které jiní považují za lahůdku.

 6. Tak pravil RVHP, 19. 6. 2009 v 10.00 :

  SeB: A já mám pocit, že ani ne, že jsem kouzlo retrorestoránu obdivoval ještě dřív než jsem uzřel a okusil Pohlreichových líček.

  unseen: byli jsme v obci Záboří, v Trutnovském okrese, kde měli Krákoru za patnáct a jedorukého pana výtočního ve stylové roubence.

  Richard: Tak jest!

  ten, který je: Může nám to uškodit více než výplach mozkuhu opusy jako třeba Bestiář?

  wuxia: Aha, to já nemám rád lečo, ovocné knödle, medvěda, škubánky, rajskou polévku, ovčí hlavu, květákový mozeček nebo ústřice.

 7. Tak pravil Wehrwolf, 19. 6. 2009 v 10.52 :

  Hlásím se tímto oficielně do Klubu dobrého strávníka špatných jídel

 8. Tak pravil RVHP, 19. 6. 2009 v 10.55 :

  To je slovo chlapa!

 9. Tak pravil pattt, 19. 6. 2009 v 11.04 :

  jsem jedině pro….okusil jsem stylovy sudetsky socialisticky restuarant ( to vse v jednom) pri ceste z Vlasakovych narozek. Kupodivu zvitezila stejna kombinace. Polevka z magi a pepre a moravsky vrabec. Uz jsem docista zapomnel, jak uzasne specifickou „chut“ maji tato motoristni jidla. Slza ukapla steskem 🙂

 10. Tak pravil RVHP, 19. 6. 2009 v 11.07 :

  Trefa 😉

 11. Tak pravil Wehrwolf, 19. 6. 2009 v 11.42 :

  navrhované degustační menu:
  – šunkový závitek s křenovou pěnou
  – hovězí vývar pepřový
  – katův šleh a hranolky
  – kuřecí ňadro s broskví a šunkou s kroketami
  – unavený okurkový salát

 12. Tak pravil Wehrwolf, 19. 6. 2009 v 11.46 :

  a jako speciálo samozřejmě moravský fógl s „houskovým“ knedlíkem

 13. Tak pravil RVHP, 19. 6. 2009 v 11.50 :

  Ano, bez HK by to ani nešlo ❗

 14. Tak pravil ten, který je, 19. 6. 2009 v 12.03 :

  Ad RVHP 19. 6. 2009 v 10.00) neříká se, že jsi to, co vidíš, ale to, co jíš, tedy odpověď jest jednoduchá. Bestiář člověk zhodnotí jako nebetyčnou hovadnost, kdežto jídlo může negativně fyzicky působiti na zažívací trakt po mnohem delší dobu.

  Ale nešť, KDSŠJ jest dobrým nápadem. 😀

 15. Tak pravil RVHP, 19. 6. 2009 v 12.10 :

  Já vím, co se říká, ale upřímně se domnívám, že degustační menu uvedené výše má na člověka méně zhoubný vliv než Bestiář, Líbáš jako bůh a CrashRoad 💡

 16. Tak pravil ten, který je, 19. 6. 2009 v 12.56 :

  Jest mi to tak nějak jedno, přít se nehodlám. Ale na rozdíl od pána se domnívám, že špatné jídlo může mít na 51 percent ošidnější důsledek než zhlédnutí filmových otřesností.

 17. Tak pravil Wehrwolf, 19. 6. 2009 v 13.04 :

  ještě mě napadla jedna špeciálo delikatesa: klasické odporné čevapčiči s bramborem a tatarskou omajdou v restoránu 4. cenové kategorie je taky věc…

 18. Tak pravil StochastikoS, 19. 6. 2009 v 13.31 :

  A Gordon bleu tam u vás vedete? btw. Co říkáte na EU(t)rest a jejich pověstné UHO omáčky? U nás tu právě jedna velkovýkrmna krachuje a nepomohlo jim ani osvědčení, že se „chovají podle Špačka“…:emotion:

 19. Tak pravil romanet, 19. 6. 2009 v 13.31 :

  právě jsem si dával židovskou roštěnou. jen proto, abych mohl prohlásit, že není košer. myslím ,že obalovanej řízek, není uplně v pohodě.

 20. Tak pravil RVHP, 19. 6. 2009 v 13.57 :

  Wehrwolf: Tak tuhle kombinaci naznam, v Praglu se tato smakulada podava s horcici namichanou s cibuli 😀

  StochastikoS: Nastesti nejsem postizen timto podnikem, ale slysel jsem moho spokojenych uzivatelu pet ody…

 21. Tak pravil wuxia, 19. 6. 2009 v 14.16 :

  A co takhle sójový „opékáček“, mocně vytuněný strojově oddělenou svalovinou a masokostní moučkou, k němu pokrájené plátky ztuženého tukového výrobku alternativ, tvarem, vůní a chutí jen velmi vzdáleně připomínajícího eidamský sýrec, vše vydatně polito kečupem. Kdo má málo, nechť se dorazí Lid(l)ovým smažákem.

 22. Tak pravil Janice, 19. 6. 2009 v 23.59 :

  Jo, Wuxio, Kam se hrabou ustrice a panak ledove vodky, nebo nedajboh kaviar! To pro vobycejny lidi nejni. Ja bych rekla nejdriv capuccino (z prasku), pak cervene vino (z krabice) a pak navrhovane specijalo.

 23. Tak pravil orsic, 20. 6. 2009 v 0.09 :

  @ten který je
  oni jedí košér?

 24. Tak pravil wuxia, 20. 6. 2009 v 22.31 :

  janice: peňasol 4evah

 25. Tak pravil unseen, 22. 6. 2009 v 8.05 :

  jděte mi k šípku, jednomu by tady i ta snídaně chutnat přestala…

  jinak potvrzuji tezi pana domácího – čevapčiči (a jeho imitace) podáváno jest s hořčicí a cibulí nejen v pze, leč i v kraji východočeském. tatarka bude asi nějaké inovace z vlkodlakova 🙂

  rvhp: hm, krákoře jsem nikdá příliš na chuť nepřišel. onehdá jsem jej, pravda, proléval voletem proudem mocným, ovšem ono onehdá již bylo před drahně lety a já se potácel na trutnovském festivalu, takže to se nepočítá. 😀
  zajedou příště k náchodu, nová akvizice místního pivovaru, slastně hořkých 11, se celkem povedla…

 26. Tak pravil Sadako, 22. 6. 2009 v 13.25 :

  Do klubu se hlásím jako specialista na bezmasá jídla, tedy ovocné knödle, umrlé saláty a zejména smažáky, jednou jsem se smažákem přiotrávila, praxi tedy mám. 😀

 27. Tak pravil Sadako, 22. 6. 2009 v 13.26 :

  Do klubu se hlásím jako specialista na bezmasá jídla, tedy ovocné knödle, umrlé saláty a zejména smažáky, jednou jsem se smažákem přiotrávila, praxi tedy mám.

 28. Tak pravil StochastikoS, 17. 3. 2015 v 21.37 :

  Tady už UNESCO nepomůže, nedávno jsem se dozvěděl, že restaurace je na prodej. Byl jsem tam loni na návštěvě a opravdu tak ryzí retro se jen tak nenajde, škoda…

 29. Tak pravil Veronika H., 27. 3. 2015 v 16.47 :

  To je náhodička, syn pana Vráti mi byl kdysi šéfem…..teď se na tu rodinku dívám ještě trošku jinou optikou.

 30. Tak pravil RVHP, 27. 3. 2015 v 18.37 :

  Nechci být bulvární, ale jak vypadá a jaký je muž, který se jmenuje Koťátko?

 31. Tak pravil Veronika, 29. 3. 2015 v 8.39 :

  Nechci být nezdvořilá, ale jeho syn připomíná prasátko spíše než koťátko.

 32. Tak pravil StochastikoS, 4. 3. 2016 v 10.38 :

  Čerstvá zpráva: motorest vzal za své, nový vlastník ho zboural

  RIP

 33. Tak pravil jagr, 21. 6. 2018 v 11.55 :

  Tak to je škoda. Mohli s tou demolicí aspoň počkat, než si Číňani tento historický skvost okopírují a postaví si doma jeho přesnou repliku: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/cinska-kopie-rakouskeho-hallstattu-dela-reklamu-originalu_201206211855_jpiroch

Vložit komentář