Posádka v ohrožení

Po zhlédnutí Bestiáře už nebude nic jako před ním. Poraněnou duši jsem se rozhodl léčit kupou špatných filmů. Špatný film ale nemusí hned znamenat totéž, jako zločin proti lidskosti. V případě sovětského katastrofického snímku Posádka v ohrožení (Ekipaž) z roku 1980 to platí určitě, ačkoliv zadušení slunečnicovým semínkem při záchvatu neutuchajícího smíchu je krajně nebezpečné.

Vzpomněl jsem si na páteční návštěvy kina Orlík se školní družinou. Tehdy jsem toto dílo viděl poprvé. Zanechalo ve mne silný vjem, stejně jako akční film Osamělá plavba a válečný Velitel šťastné štiky, oba kousky pocházejí také z Veliké země. Vzpomněl jsem si i na nenáviděnou družinářku Hrozinkovou, ale ta sem nepatří.

Film trvá plné dvě hodiny a protože nad Sovětským svazem slunce nikdy nezapadlo, nebyli autoři zbytečně struční a plnou hodinu nám servírují charaktery ústředních postav, abychom byli ve chvílích děsu náležitě ztotožněni s hrdiny.

Dozvíme se tedy, že kapitán Andrej očekává, že brzy přijde den, kdy bude muset přestat létat, díky přísným lékařským kontrolám v Aeroflotu. K tomu má ještě problémy s dospívající dcerou. Lehkovážný palubní inženýr Igor si zve palubní průvodčí do své staromládenecké garsoniéry, kde jim pouští barevnou hudbu. Odvážně je ve filmu vidět ňadro jedné ze soudružek letušek, sice nevelké, v přítmí a skrze akvárium, ale přece! Nejsv hrdinskou trojici uzavírá Valentin, který řeší problém se svou poněkud hysterickou a otravnou manželkou.

Když už se soudruzi hrdinové konečně sejdou v kokpitu svého tůčka, jsou posláni do Bidri, malého městečka uprostřed obrovitých hor, kde došlo k obrovitému zemětřesu. V té chvíli začíná být biják zajímavý, ostatně první hodinu doporučuji přeskočit. V ohnivém pekle nejprve exploduje při pokusu o start jiné letadlo, aby explodovala rafinerie a vlastně celé Bidri a naše posádka byla nucena předvést nouzový start na vybuchujícím letišti.

Tvůrci se rozhodli straně a vládě ušetřit velkou část rozpočtu a všechny letecké scény na letišti v Bidri jsou loutkové, což snímku malinko ubírá na dramatičnosti. Nicméně pimprlový Tupolev za dramatických okolností odstartuje do tmy a alespoň velký panák beznínu ožehne kulisy. Drama ovšem teprve začíná. Letuška si na palubě všimne divného zvuku a přivolaný palubní inženýr Igor ihned tuší, která bije. Je roztržený trup!

A protože je profesionál a velký sovětský člověk k tomu, navrhne řešení, jak na trhlinu v trupu letadla. Protáhnout se za letu nasávacím otvorem prostředního motoru a díru zalátat. Valentin je tedy vyslán ke splnění mise, jelikož je ale venku celkem chladno, je mu nejprve třeba, aby na sebe oblékl všechny svršky, které pozorný palubní personál vybral mezi dobrovolníky z řad cestujících. Tolik věcí se v rámci Winterhilfe nemohlo vybrat za celou válku, hrdina odchází obalen jako pumpa, na hlavě osuškou přivázanou svítilnu, aby splnil misi.

tu.jpg

Po krátkém boji s proradným motorem, který chce letce mocí mermo nasáknout, vyleze Valentin na trup letadla a začne zašívat odtržený plech. Naštěstí mu kapitán trochu přibrzdí, takže se dílo podaří. Ven ale musí i Igor, aby z vršku ocasní plochy pouštěl draka, což mu vzhledem k počasí a rychlosti letadla nezávidím. Vše ale dobře dopadně a může se jít na přistání.

Krom toho, že nefungují brzdy a po zapnutí reversů se odtrhne zadní část letounu i s motory, proběhlo přistání bez větších problému. Protože to nebyl film americký, nepřistávala letuška, ale sám kapitán. Letuška alespoň zachránila děcko ze zadní části letadla, samozřejmě na poslední chvíli. Komu čest, tomu čest.

Komentáře

 1. Tak pravil petiny, 25. 5. 2007 v 15.36 :

  to musím vidět :)))))))

 2. Tak pravil hnl, 25. 5. 2007 v 15.46 :

  Tenhle film si dodneška pamatuju, i když už pouze v útržcích. Hlavně ten záběr, jak padá stožár těsně za zadkem vzlétajícího TUčka a kolem to bouchá jak ve Vinnetouovi. Nebo to byl Petrolejový princ? Jo, a ještě to jak na palubě halí vzácné cello do dek, prý mu škodí zima. Každopádně bych perlu sovětské trikově-katastrofické tvorby rád shlédnul zase.

 3. Tak pravil RVHP, 25. 5. 2007 v 15.48 :

  Samozřejmě, padající stožár (pro dramatičnost ho klidně nazývejme tísícižárem) i ono dekou obalené čelo pocházejí z tohoto skvostu.

 4. Tak pravil Jaeger, 26. 5. 2007 v 14.29 :

  Ach ano, se slzou v oku vzpomínám na tento film. Dodnes si vzpomínám, jak nakonec z milého Valentina odtrhávají přimrzlé šatstvo.

  A Osamělá plavba byla také povedený kousek. Rambo po sovětsku. A pak tu byl jěště další snímek o jakési, v přístavu hořící lodi. Ono být Husákovým panchartem má … nebo mělo něco do sebe.

 5. Tak pravil RVHP, 27. 5. 2007 v 9.59 :

  Jaeger: Osamělá plavba byla „nejvíc“, jak říkají mladí…

 6. Tak pravil Mazlenka, 5. 4. 2008 v 18.13 :

  Zrovna jsem vzpomínala na tenhle „báječný“ výplod filmařů z dob mého mládí. Musím říct, že bych to pro tu švandu ráda shlédla znovu. Jen kde ten skvost sehnat 🙂

 7. Tak pravil RVHP, 6. 4. 2008 v 19.36 :

  Co tahkle zkusit gůgl? Jeden známý mi říkal, že se tam dá najít všechno:-)

 8. Tak pravil , 4. 11. 2008 v 9.28 :

  Mně se dneska o Posádce v nebezpečí zdálo, viděl jsem ji jako jeden z prvních filmů na barevné televizi (ovšem že sovětské výroby), co naši koupili zhruba roku 1988, tak díky za připomenutí detailů, kterých jsem si tehdy nepovšiml (ňadro). Ještě byla dobrá katastrofárna Požár v přístavu…

 9. Tak pravil RVHP, 4. 11. 2008 v 10.10 :

  Začíná ten internet být doupě zbohatlických parchantů, jeden měl šlapacího Moskviče a druhý dokonce barevnou telku. A já musel (po jízdě na poděděné tříkolce) koukat na starou čb Junost.. :emotion: O Požáru v přístavu mi není nic známo, budu muset zapátrat 😉

  Ještě že byla družinářka Hrozinková spravedlivá jako smrt (a stejně tak elegantní) a brala nás na páteční dobrodružné snímky a pásma sovětských kreslených grotesek bez třídních rozdílů.

 10. Tak pravil , 7. 11. 2008 v 1.32 :

  O Požáru v přístavu jsem vygooglil jen plakáty na prodej (s nečitelnými thumby) a pár zmínek; podle jedné z nich je režisér Rudolf Fruntov, ale z nepříbuzných názvů na IMDB jsem nepoznal, co by to mohlo být, jestli to tam vůbec nechybí, a v ruských filmových databázích se nevyznám. Je to o hrdinném hašení; pamatuju už si jen scénu, kde pomůcky jsou v nějaké zavřené plechové kůlně, klíč má šlendriánsky kdosi odjedší mimo město, a požárníci odvážně urazí dveře.

  Ještě zábavná historka o natáčení je na http://www.planes.cz/cs/clanky/162/

 11. Tak pravil ten, který je, 7. 11. 2008 v 14.15 :

  Jo jo, Požár v přístavu. Pamatuji se. Zajímavé dílo…

 12. Tak pravil flippy, 19. 12. 2008 v 20.58 :

  Požár v přístavu byl totální nářez. Viděl jsem to v kině Odboj někdy v půlce 80. let a hodně dobrý. Scénu jak hasičáckej ZIL přeskakuje nějakej šutr mám stále před očima. Btw. tohle dílo si taky pamatuju. Ostatně se slzou v oku kupuju všechny sovětské filmy v levných „DVD“:-D

 13. Tak pravil flippy, 20. 12. 2008 v 9.08 :

  tak jsem si včera požár stáhnul, už se na něj těšim:-)

 14. Tak pravil pepe, 24. 3. 2009 v 9.25 :

  Ako vidím ste tu niejaký pametníci , čo si pametajú aj na jejaké tie ruské filmy. Nevie my niekto poradiť nárov ruského akčného fimu, ktorého dej sa odohrával na nejakom vojenskom cvičení a kde boli hlavnými hrdinami vojaci a jedna „Seržantka“ z námornej pechoty alebo prieskumníci. V pamäti my utkvela scéna, keď obsadili nejaký bunker kde vypadla elektika a jeden vojak vraví: „Sržantko posvite“ a tu vtedy celkom pekná Seržantka zobrava klašnikov a pustila poriadnu dávku.

 15. Tak pravil V.P., 25. 7. 2010 v 23.09 :

  Ten film jsem viděl svého častu v kině a moc rád bych se znovu na něj podíval. Jenže není americký, ale sovětský, a tak jej dnes sehnat je nad lidské síly. Poradí někdo?
  Díky předem.

 16. Tak pravil Květa Truncová, 4. 12. 2010 v 20.11 :

  Ahojky,všichni.Na tomto filmu jsem byla jako 10-ti letá holka asi 8x za sebou v kině a byla jsem z něj úplně unešená.Ráda bych se na něj znovu podívala,ale nemůžu ho na netu nikde sehnat.Prosím,pomozte. 😀

 17. Tak pravil jagr, 8. 12. 2010 v 12.57 :

  Třeba tady, máte-li zbytečných sto rublů:
  http://www.kino-teatr.ru/kino/movie/sov/8073/dvd/

 18. Tak pravil jagr, 8. 12. 2010 v 19.19 :

  Komu je líto peněz, může si na pokračování přehrát zde:
  http://www.youtube.com/watch?v=waA-7WjB-ys&feature=related
  Upozorňuji hlavně na pozoruhodnou hudbu Alfreda Šnitkeho a přidávám pár zajímavostí z ruské wikipedie – film vznikl jako odpověď na Haileyho Letiště, které se v SSSR nepromítalo. Původně se jmenoval Bezpečnostní činitel, ale název se zdál komerčně málo atraktivní. Film měl sedmdesát milionů diváků.

 19. Tak pravil rio, 4. 11. 2013 v 10.24 :

  film je dostupný na http://www.stiahnito.sk bývalý hellspy

 20. Tak pravil RVHP, 7. 11. 2013 v 10.03 :

  http://www.novinky.cz/krimi/315915-davat-na-web-odkazy-na-stazeni-filmu-zdarma-je-trestne-rozhodl-ustavni-soud.html

Vložit komentář